Home Bujqësi

Bujqësi

Sot u shpërndanë 300 motokultivatorë për fermerët rahovecas

Komuna e Rahovecit sot ka shpërndarë edhe 300 motokultivatorë për fermerët rahovecas. Bashkë me drejtorin Berat Duraku, sot kryetari Smajl Latifi, ka bërë dorëzimin...

Bujqit në Rahovec ankohen për shtrenjtimin e produkteve bazike

Në Rahovec kanë filluar mbjelljet e perimeve. Samir Demaj sivjet në parcelën prej 55 ari në fshatin Fortesë të Rahovecit do të mbjellë rrepë të...

Prilli sjell të reshurat e shumëpritura nga bujqit

Ende gjendemi nën ndikimin e masave të fuqishme ajrore anticiklonike të cilat po kushtëzojnë mot krejtësisht stabil dhe të këndshëm pranveror, por mbetet jashtëzakonisht...

Kosova ndalon importimin e pulave nga Shqipëria

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë ka marrë vendim ta ndalojë importin e shpezëve të gjalla nga Shqipëria, pas paraqitjes së gripit të shpezëve. Zëdhënësi i...

Peci vetëlavdërohet: Kosova, e para në rajon për mbështetjen e fermerëve

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, ka thënë se Kosova renditet e para në rajon për mbështetjen financiare ndaj fermerëve. Peci tha...

“Vreshtari” i reagon Kurtit e Pecit: E diskriminuat vreshtarinë

Shoqata e vreshtarëve “Vreshtari” nga Rahoveci, ka reaguar pas konferencës së djeshme të ministrit të Bujqësisë, Faton Peci dhe kryeministrit, Albin Kurti, duke i...