Vazhdon moti i butë, të enjten kthehet shiu

Mot i butë në ditët e para të vitit 2022 do të mbajë deri të enjten e 6 janarit, kur priten reshjet e para të shiut, ka njoftuar Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Sipas njoftimit, temperaturat minimale këto ditë, përfshirë sot, do të lëvizin ndërmjet 0-4 gradë celsius. Maksimalet do të lëvizin ndërmjet 11-14 gradë.

“Fushat me presion të lartë atmosferik që kanë përfshirë vendin do të vazhdojnë ta mbajnë këtë situatë të qetë meteorologjike. Të enjten vende-vende ka mundësi të ketë riga të lehta dhe të izoluara shiu”, ka njoftuar IHMK-ja.

Sipas IHMK-së, temperaturat në fushat termike janë mbi vlerat mesatare për muajin janar.

Reklama