Stabilizohet moti, temperaturat ideale për bregdet në këtë fundjavë

Kjo fundjavë në bregdetin shqiptar dhe atë malazez do të karakterizohet me mot stabil dhe me shumë rreze dielli si pasojë e masave ajrore stabile anticiklonike, prandaj të gjithë ata që kanë planifikuar të pushojnë këtë fundjavë në bregdet nuk do të zhgënjehen. Temperaturat do të jenë ideale për larje në det, por edhe temperaturat e ujit do të jenë të mira.

Mot kryesisht stabil do të mbajë këtë fundjavë edhe në viset tjera të rajonit me disa përjashtime të vogla.

Përndryshe nga e hëna në rajon do të kemi destabilizim të motit dhe ulje të lehta të temperaturave, ndërsa në viset kontinetale priten edhe rrebeshe lokale shiu me vetëtima dhe bubullimë të cilat mund të paraqiten në afat të shkurtër edhe në bregdet, por në përgjithësi në bregdeti do të vazhdojë trendi stabil i kushteve sinoptike.

Reklama