Rehatime masive, këta janë aktivistët e VV’së që u punësuan nëpër ministri

Partia e Kurtit, e rryer në opozitë, siç duket, ka vendosur t’ua shpërblejë mundin disa prej aktivistëve të saj, tash që erdhi në pushtet. Më poshtë gjeni aktivistët e Vetëvendosjes, që tashmë janë punësuar nëpër ministri.

Angazhimi në institucione i familjarëve dhe bashkëpartiakëve ka qenë një nga kritikat dhe denoncimet që Lëvizja Vetëvendosje e ka bërë në vazhdimësi.

Vetë lideri i kësaj partie, Albin Kurti,  disa herë kishte problematizuar këtë fenomen. Madje në një tubim gjatë fushatës së fundit elektorale, ai kishte deklaruar se kushërinjtë e familjarët janë për dasma e se nuk e kanë vendin në institucione.

“Është e rëndësishme që në përfaqësimin e Kosovës me i pas njerëzit më të ndershëm dhe dijshëm. Nuk mundemi me i mbushë ambasadat, sikurse nuk mundemi me i mbush as ministritë me kushërinjë. Kushërinjtë janë për shtëpi. Familja është te shpija. Kur të bahet ministër, zëvendësministër, deputet apo drejtor apo edhe në komunë nesër pasnesër, duhet me u ba veç ai person, jo me shku me krejt fisin aty. Fisi është për dasmë, për gazmend privat. S’ka dasma nëpër ministria”, kishte thënë Kurti.

Por, së fundi, një familjar i zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi dhe mbesa e deputetit të VV’së, Jahja Koka, janë angazhuar në institucione publike. Përzgjedhja e Gëzim Tosunit në Këshillin Shtetëror të Cilësisë dhe avancimi i Fadile Dylës në rolin e U.D. të sekretares së Ministrisë së Arsimit, u kritikuan mjaft shumë, ndërkohë që nga akterët e pushtetit si arsyetim është dhënë përgatitja profesionale e personave në fjalë ose koha e gjatë pa u parë me ta e pushtetarëve.

Krahas kësaj, partia e Albin Kurtit ka bërë vend edhe për shumë aktivistë e mbështetës të saj nëpër ministri. Shumë nga ta janë angazhuar në rolin e këshilltarëve politikë dhe asistentëve në kabinetet e ministrave.

Nazlie Bala dhe Flamur Pireva janë dy nga këshilltarët politikë të Albulena Haxhiut, në Ministrisë e Drejtësisë, të cilët po ashtu janë bashkëpartiakë të ministres. Madje, zonja Bala ishte kandidate e VV’së për deputete në disa procese zgjedhore, përfshirë edhe zgjedhjet e fundit.  Zonja Haxhiu ka angazhuar në këtë ministri edhe dy bashkëpartiake nga VV, Elma Krasniqin si asistente administrative dhe Berita Abazin si asistente ekzekutive.

No description available.
Foto e marrë nga profili i znj. Nazlie Bala
No description available.
Foto e marrë nga profili në Facebook
No description available.
Berita Abazi
No description available.
Elma Krasniqi në tubim të VV’së

Angazhimi i xhaxhait të Glauk Konjufcës, Rabit Konjufca,  si këshilltar politik në Ministrinë e Mbrojtjes që drejtohet nga Armend Mehaj, bëri mjaft bujë, por në këtë ministri janë angazhuar edhe anëtarë të tjerë nga VV. Flamur Arifaj është angazhuar si këshilltar politik dhe zëdhënës i kësaj ministrie, ndërsa Agime Gashaj si shefe e kabinetit e ministrit Mehaj. Kjo e fundit ishte edhe kandidate për deputete në zgjedhjet e fundit nga partia e Kurtit.

No description available.
Fletushka nga koha kur Konjufca ishte kandidat i VV’së për kryetar të Lipjanit
No description available.
No description available.

Aulona Bytyqi është aktivistja tjetër e VV’së e cila është punësuar si asistente ekzekutive në Ministrinë e Punëve të Brendshme, dikaster ky që drejtohet nga Xhelal Sveçla.

No description available.

Ministrja e Arsimit Arbërie Nagavci, ka bërë vend në ministrinë që drejton për dy zyrtarë me prapavijë partiake. Shefja e kabinetit në këtë ministri, Edita Buçinca, në rrjetet sociale që nga viti 2020 shfaq mbështetje për Albin Kurtin dhe partinë e tij. Kurse, Nagavci në kabinetin e saj ka angazhuar si asistente administrative edhe aktivisten e VV’së, Besarta Haskaj-Balaj.

No description available.
Edita Buçinca
No description available.

Edhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka të punësuar disa zyrtarë që kanë afërsi me Lëvizjen Vetëvendosje. Asistentja ekzekutive e ministrit Hajrullah Çeku, Donartë Kastrati, dhe asistentja administrative e tij, Bleona Kelemendi, janë dy nga aktivistet e punësuara në këtë ministri. Ministri Çeku ka angazhuar po ashtu si këshilltare politike dy aktiviste të partisë së tij, Nora Arapi – Krasniqin dhe Dorotea Deshishkun. Edhe Zana Fetiu, këshilltare politike në këtë ministri, në rrjete sociale shihet të japë mbështetje për kryeministrin Albin Kurti.

No description available.
No description available.
No description available.
No description available.
Bleona Kelmendi

Pavarësisht që Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal nuk drejtohet nga ndonjë ministër i VV’së, por nga Elbert Krasniqi nga IRDK, edhe në këtë ministri ka të angazhuar zyrtarë nga partia e Kurtit. Njëri nga ta është Fidan Kalaja, këshilltar i lartë politik në këtë ministri, i aderuar jo shumë kohë më parë në VV.

No description available.

Pozita të asistentëve kanë marrë edhe dy aktivistë të VV’së, në Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës. Ministri Liburn Aliu ka angazhuar në ministrinë që drejton Lirika Komonin si asistente ekzekutive dhe Imer Fejzën si asistent administrativ, i cili është djali i axhës së deputetës Arjeta Fejza.

No description available.
Lirika Komoni
No description available.
Imer Fejza

Në Ministrinë e Bujqësisë që drejtohet nga Faton Peci i Listës Guxo, që ishin pjesë e listës së VV’së në zgjedhjet e 14 shkurtit, janë punësuar dy mbështetës të kësaj liste që drejtohej nga Vjosa Osmani. Fjala është për shefin e kabinetit Avni Olluri dhe asistenten ekzekutive Verona Menxhiqi.

No description available.
Profili i Avni Olluri
No description available.
Fotografi e marrë nga profili në Facebook i Verona Menxhiqi

Aktivist i VV’së është edhe Salih Hoxha, i punësuar si këshilltar politik i ministres Artane Rizvanolli, në Ministrinë e Ekonomisë.

No description available.
No description available.

Këta janë vetëm disa nga aktivistët e VV’së të angazhuar në institucione, të cilët Gazeta Express ka arritur t’i identifikojë.

Duhet theksuar Ministria e Shëndetësisë, Ministria e Financave, Punës e Transfereve dhe Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, nuk kanë përditësuar të dhënat për asistentët dhe këshlltarët politikë të angazhuar pranë ministrave.

Reklama