Pasagjeri i autobusit në Kroaci: “Për një sekondë gjithçka u kthye në tmerr”

Ramë Gashi dhe gruaja e tij Kada, qëishte shtruar në spital me një dëmtim në shpatull dhe po pret për operacion, i mbijetuan aksidentit në autobusin me targa të Kosovës që u aksidentua pranë Slavonski Brod, në të cilin 10 persona vdiqën dhe dhjetra u plagosën të dielën në mëngjes.

“Udhëtimi ishte i këndshëm, madje argëtues, dhe ne ramë në gjumë vetëm rreth orës 05:00, sepse ishin disa të rinj poshtë që kënduan dhe u gëzuan gjithë natën. Sapo kisha fjetur dhe papritmas dëgjova si disa të shtëna që më zgjuan. Kjo ishte një sekondë. Sapo pashë veten duke fluturuar poshtë, gjërat po binin në të gjithë ne, vendet ishin thyer, njerëzit po shtrëngonin duart e tyre, unë papritmas kuptova se një grua poshtë meje kishte vdekur” tha ai ende nën përshtypjen e tmerrin që përjetoi, raporton Jutarnji List.

“Pastaj po kërkoja gruan time që ishte ulur pranë shoqes time dhe kur e gjeta unë dola dhe ndihmova të tjerët, sepse isha mirë fizikisht dhe shpejt e kalova atë shok fillestar për të ndihmuar të tjerët”, shtoi Gashi.

Gruaja e tij dhe ai udhëtuan nga Mannheim, dhe destinacioni i tyre i fundit ishte Mitrovica. Ata po vinin për pushime.

“Unë as që doja të shkoja, por ajo më tha se do të merrja autobusin me të” Doja një aeroplan sepse fluturimi ynë nga Stuttgarti në Prishtinë ishte një orë e gjysmë, por ajo këmbënguli që të shkonim me autobus. Këtë nuk do ta harroj kurrë”, tha ai.

Një autobus me 67 pasagjerë dhe dy shoferë me targa të Kosovës, i cili po lëvizte nga Frankfurti për në Kosovë, u aksidentua në autostradën afër Slavonski Brod rreth orës 6.20 të mëngjesit të së dielës.

67 pasagjerë dhe dy shoferë u përfshinë në aksident, 10 persona vdiqën, 42 u shtruan në spital në Slavonski Brod dhe dy në Nova Gradishka, dhe një me një dëmtim të shtyllës kurrizore do të transferohet në Klinikën për Traumatologji në Zagreb. Aksidenti përfshiu gjithashtu 15 të mitur, njëri prej të cilëve u plagos rëndë, dhe tre iu nënshtruan një operacioni.

Kryeministri kosovar dhe ai kroat, Albin Kutri dhe Andrej Plenkoviq vizituan pasagjerët e plagosur  në spitalin Slavonski Brod të dielën në mbrëmje, duke u uruar atyre shërim të shpejtë.

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani e ka shpallur 26 korrikun ditë zie në Kosovë.

Reklama