Lëkundje të forta tërmeti në Shqipëri

Në 24 orët e fundit, në zonën e Bulqizës, Shqipëri, janë regjistruar gjashtë lëkundje sizmike. Më e forta u shënua mëngjesin e sotëm në orën 08:10 minuta me epiqendër në Shupenzë, Bulqizë me magnitudë 4.5 Rihter.

Zona e Bulqizës njihet nga sizmologët për aktivitetin e lartë sizmik, pasi edhe pak javë më parë u regjistrua një goditje e fortë, e shoqëruar nga disa më të vogla.

Siç raportohet nga mediat atje, banorët kanë dalë për disa minuta jashtë nga banesat e tyre nga frika dhe paniku i shkaktuar nga tërmeti.

Reklama