LDK i përgjigjet Vetëvendosjes: Marrëveshja varet nga ju

Ndonëse ende nuk kanë arritur marrëveshje për bashkëqeverisje me Lidhjen Demokratike të Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje sot i ka dorëzuar presidentit Hashim Thaçi, emrin e Albin Kurtit si mandatar për formimin e Qeverisë.

Pavarësisht këtij veprimi që po cilësohet i njëanshëm nga LDK, të njëjtit thonë se janë të hapur për marrëveshje.

Anëtari i kryesisë së LDK-së, Avdullah Hoti në një prononcim për Telegrafin u shpreh se Lëvizja Vetëvendosje duhet ta marrë përgjegjësinë për krijimin e institucioneve.

“Arritja e marrëveshjes është në dorën e VV-së. Pavarësisht veprimit të njëanshëm më 26 dhjetor 2019, si dhe letrës së gjatë me cilësime të pavend e të panevojshme që pranuam në javën që shkoi, ne ende mbesim të hapur për marrëveshje. VV-ja duhet të marrë përsipër përgjegjësinë në krijimin e institucioneve të reja sipas kushtetutës”, u shpreh Hoti.

Reklama