Home Kulturë

Kulturë

Kthehet “Sunny Hill”, arrihet marrëveshje që të mbahet në Prishtinë siç ishte paraparë

Festivali “Sunny Hill”, megjithatë do të mbahet në Prishtinë. Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, së bashku me Komunën e Prishtinës dolën me një komunikatë...

​12 vjet nga vdekja e Bekim Fehmiut

Sot mbushen 12 vjet nga vdekja e njërit prej aktorëve më të mëdhenj shqiptarë me famë botërore, Bekim Fehmiu. Gjurmët e tij në kinematografinë e...

Pas 20 vjetësh bashkëpunim, ndahen Stupcat

Mensur Safqiu, Vedat Bajrami dhe Osman Azemi pas plot 20 vitesh bashkëpunimi, i kanë dhënë fund grupit humoristik “Stupcat”. Pas dy dekadash plotë humor, treshja...

Rrëfehen dëshmitarët e gjallë të tri ditëve të vdekjes në Krushë të Madhe

Është një prej vendbanimeve më të goditura në luftën e fundit në Kosovë. Banorët jetojnë afër varrezave të martirëve, nëpër rrugët ku mbetën njerëzit...

Atdheu s’është sa karrigia e zyrës

Poezi nga Bardhyl Londo Atdheu s’është sa sedilja e makinës tënde, sa karrigia e zyrës, sa dhoma komode. A më dëgjon?! Ti që me flamur të ri u gdhive...

“Zgjoi” nuk arrin të nominohet për Oscar

"Zgjoi” nuk arriti dot të nominohet për Oscars. Filmi kosovar me regji të Blerta Basholli, nuk hyri në kategorinë e “Filmit më të mirë ndërkombëtar”. Në...

Ambasadori i Kosovës i dhuron ajvar Krushe zyrtarit të Arabisë Saudite

Ambasadori i Kosovës në Arabinë Saudite, Lulzim Mjeku, ka promovuar ajvarin e Kosovës në shtetin ku shërben si diplomat. Ai është takuar me zyrtarin e...