Haradinaj: Serbia ta pranojë gjenocidin e të kërkojë falje nëse don paqe dhe stabilitet

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, me anë të një komunikate drejtuar mediave reagoi pas deklaratës së ambasadorëve të SHBA, Britanisë se Madhe, Gjermanisë, Francës dhe Italisë në Kosovë, duke thënë se kjo e rikonfirmon edhe njëherë se masakra e Reçakut ndodhi bashkë me masakrat tjera dhe se këtë e bëri Serbia.

Pas 21 viteve mohimi, është koha e fundit që Aleksandër Vuçiqi e klika e tij trashëgimtare e Slobodan Millosheviqit të reflektojë, ta pranojë gjenocidin e të kërkojë falje nëse do paqe dhe stabilitet në rajon”.

Të gjithë duhet të dinë se përderisa Serbia po vazhdon të jetë sateliti Rus në Ballkan edhe Evropë, si Kosovë mbetemi fuqishëm të rreshtuar me SHBA-të e shtetet tjera mike dhe gjithmonë të gatshëm të mbështesim dhe përkrahim ruajtjen e paqes, sigurisë, demokracisë dhe stabilitetit në rajon e më gjerë, kurdo që kërkohet nga ne”, thuhet në reagimin e Haradinajt.

Reklama