2192 raste aktive me COVID-19

Që nga 13 marsi kur u shënuan dy rastet e para pozitive me COVID-19, numri i të infektuarve me këtë virus ka shkuar në 17 mijë e 943.

Ndërkaq numri i rasteve aktive me COVID-19 është 2 mijë e 192.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët privatë me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.049 shumica e marrës nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, paraprakisht të rezolutave të 186 rastësisht pozitive. Brenda 24 orët raportojnë dy raste për të vdekur me pozicionin e SARS CoV-2 (MIQ, QKUK). Numri i përgjithshëm dhe pozitiv i rastit është 17.943 në të vërtetë nga 87.147 personi që dyshon në virusin SARS-CoV-2 dhe 663 në rast vdekjeje. Gjatë 24 orëve të fundit, janë kontrolluar 54 pacientë të derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më tani është gjithnjë 15.088 në të vërtetë, kurse numri i rasteve aktive është 2.192 “, thuhet në të dhënat e IKSHPK-së.

E me më së shumti rast pozitiv është komuna e Prishtinës.

“Vetëm gjatë 24 orëve të fundit në komunën e Prishtinës 72 persona kanë rezultuar pozitivisht me COVID-19. Më pas është Gjilani me 20 raste, Fushë Kosova me 17 raste, Gjakova me 15 raste, Vushtrria me 9 raste, Skenderaj me 8 raste, me 7 raste është Peja, ndërsa mua 6 raste janë Ferizaj e Mitrovica. Pasi, Lipjani 5 raste, komuna e Obiliqit 4 raste, komuna Drenas 3 raste, komuna Prizren 3 rast, komuna Deçan 2 rast, komuna Suharekë 2 rast dhe me një rast komunat në Istog, Kamenicë, Klinë, Malishevë, Podujevë, Rahovec dhe Shtime”

Reklama